Udstilling og bog-aktiviteter på Viborg Stiftsmuseum
23. januar til den 6. juni 2010

Vidste du, at ét af Danmarks første bogtrykkerier - Hans Vingårds Officin - lå i Viborg?

Vidste du, at Viborg i perioder har været Danmarks største bogtrykker-by?

Vidste du, at Viborg stadigt rummer nogle meget flotte bogsamlinger i bl.a. Viborg Stiftsbibliotek og Katedralskolens bibliotek?

Bøgerne er ikke til at komme uden om i Viborgs historie.

I særudstillingen på Viborg Stiftsmuseum har vi gjort en dyd ud af det. Udstillingen bladrer i bøgernes verden og viser Viborgs betydning både i forhold til trykning af bøger, i forhold til boghåndværket og i forhold til nogle af de forfatterskaber, som har rod her i byen. Vi har viet et kapitel i udstillingen til Seeberg, Hultberg, Johs. V. Jensen og Erling Kristensen. Gæsterne kan komme tæt på forfatterne gennem portrætter, manuskripter, lydfiler med oplæsning og videoklip.

Udstillingen fortæller også om bøger som fænomen i vores kultur. Vi præsenterer bl.a. en række bøger, som til forskellige tider er blevet dømt ”forbudte” og stiller indirekte spørgsmålet: Hvad er det bøger kan gøre ved os på godt og ondt?

Endelig viser udstillingen eksempler på book-art.

I bogcaféen kan gæsterne slå sig ned i læsehjørnet eller bytte en bog for en bog og på den måde tage en del af udstillingen med sig hjem.

På udvalgte dage vil bogtrykkerforeningen Hans Vingårds Officin være til stede i udstillingen og arbejde med trykkeri.

I tilknytning til udstillingen sættes der særligt fokus på bøgernes verden i en BOGFESTIVAL. Det sker i uge 16, hvor Viborg Bibliotekerne, Det Danske Forfatter- og Oversættercenter på Hald og Viborg Stiftsmuseum vil samle et program med aktiviteter og foredrag omkring Viborg som Bogby. Vi fejrer bl.a. Verdens Bogdag den 23. april.

Se nærmere i Viborg Bibliotekernes arrangementsfolder, ”Bemærkedage”, på vores hjemmesider og i dagspressen i perioden op til BOGFESTIVALS-ugen.

Hvad er en Bogby?

Viborg Stiftsmuseum - Hjultorvet 4 - 8800 Viborg - Tlf. 87 87 38 38